مکان های دیدنی و زیبا شیراز (قسمت دوم)

شهر تا ریخی شیراز سرشار از شعر و تاریخ و آثار باستانی است و یکی از زیباترین مکان های دیدنی ایران است که باید در صدر فهرست دیدنی‌های هر گردشگری قرار بگیرد. شیراز در کنار بناهای تاریخی چشمگیر و باغ‌های دلپذیر، موزه‌ها و گالری‌های چشم‌نوازی دارد که تاریخ کهن ایران و هنر معماری مثال‌زدنی کشورمان را به نمایش می‌گذارد. در این مقاله برخی از مهم‌ترین مکان های دیدنی و زیبا شیراز را به شما معرفی می‌کنیم.

10 – ارگ کریم خان

ارگ کریم خان از جاهای دیدنی شیراز

ارگ کریم خان که یکی دیگر از مکان های دیدنی و زیبا شیراز است، در قرن ۱۸ میلادی توسط بنیان‌گذار سلسله‌ی زندیه، کریم‌خان زند ساخته شد. پس از انتخاب شیراز به‌عنوان پایتخت، این ارگ در کنار بناهای دیگر و در راستای برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ی کریم‌خان بنا شد. این بنای چهارگوش، دارای چهار برج استوانه‌ای در چهارگوشه است که در گذشته به‌عنوان زندان استفاده می‌شدند. برج شمال شرقی ارگ که زمانی به‌عنوان حمام استفاده می‌شد، به‌دلیل تعبیه‌ی مخزن آب در همان دوره، تاحدودی نشست داشته است. معماری درونی ارگ عجیب‌تر از طراحی فضای بیرونی آن است. اگر وارد ارگ شوید، سایه‌ی درختان میوه و صدای آب در حوض مرکزی مایه‌ی لذت‌تان خواهد شد. در ادامه به موزه‌ای مربوط به دوره‌ی زندیه می‌رسید.

۱۱. باغ نارنجستان

باغ نارنجستان از جاهای دیدنی شیراز

این باغ که نامش را از درختان نارنج درون خود گرفته است، کوچک‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین باغ شیراز است. این باغ، بخشی از عمارت اعیانی محمدعلی‌خان قوام‌الملک، از ثروتمندان شیراز در دوره‌ی قاجار بوده است. ورودی عمارت مرکزی که به عمارت قوام معروف است، به‌شکل قرینه طراحی شده است و به اتاق‌هایی با کاشی‌کاری‌های ظریف، تابلوهای منبت‌کاری‌شده و پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی منتهی می‌شود. سقف اتاق‌های طبقه‌ی بالا با نقاشی‌های سبک اروپایی تزیین شده‌ است که تصویر کلیساهای آلپ یکی از نقاشی‌های بسیار شگفت‌انگیز در بین آنهاست.

۱۲. خانه‌ی زینت‌الملک

خانه زینت الملک از جاهای دیدنی شیراز

این عمارت که هم‌نام دختر صاحب‌ خانه است، در اصل اندرونی باغ نارنجستان بوده است. اتاق‌های بیست‌گانه‌ی عمارت با تابلوهای نقاشی، گچ‌کاری و آینه‌کاری آراسته شده‌اند. موزاییک کف اتاق‌ها طوری طراحی شده‌ است که یادآور طرح فرش ایرانی باشد. باغ‌های خصوصی عمارت به‌همراه فواره‌ها و درختان نخل‌شان، گرمای خورشید را در زمستان به دام می‌اندازند و در تابستان سایه‌ی خنک ایجاد می‌کنند. موزه‌ی زیرزمین عمارت شاید چندان برای خارجی‌ها جذاب نباشد، اما مجسمه‌های مومی اشخاص مشهور شیراز، محلی‌های زیادی را جذب می‌کند.

۱۳. مسجد و حمام وکیل

مسجد وکیل از جاهای دیدنی شیراز

مسجد وکیل که در همسایگی بازار وکیل واقع شده است، درگاه چشمگیری دارد؛ ورودی با کاشی‌های صورتی شیرازی و ۲ ایوان وسیع تزیین شده است. حیاط اندرونی در میان شاه‌نشین و ایوان‌های کوچک محصور شده است. شبستان مسجد به‌شکلی شگفت‌انگیز از طاق‌های یک‌اندازه‌ی ۷۵ در ۳۵ متری تشکیل شده است. اما عجیب‌ترین قسمت مسجد دسته‌ی ستون‌های چهل‌وهشت‌تایی شبستان است که با نمای عمودی و اسلیمی‌شان فضایی مسحورکننده را خلق کرده‌اند.

شگفتی دیگر مسجد محراب و منبر ۱۴پله‌ای آن است که از سنگ مرمری یکپارچه‌ ساخته شده است. می‌گویند این سنگ به سفارش کریم‌خان از آذربایجان آمده است. بیشتر کاشی‌کاری‌ها با طرح گلدارشان در زمان قاجار اضافه شده‌اند.

در همسایگی مسجد، حمام وکیل از دیگر بناهای دوره‌ی زندیه است. ستون‌های پیچ‌دار و سقفی گنبدی با حفره‌ای در نوک آن نمای زیبایی به حمام بخشیده‌اند. مجسمه‌های مومی درون حمام نشان می‌دهند که پیشینیان چگونه پس از استحمام در گرم‌خانه‌های زیبایی که با سقف‌های طاقی‌شکل، ستون‌ها و حوضچه‌های کوچک مزین شده بودند، در کنار فواره‌ها تجدید نیرو می‌کردند.

۱۴. مدرسه‌ی خان

مدرسه خان از جاهای دیدنی شیراز

امام‌قلی‌خان فرماندار شیراز در قرن دهم هجری، این مدرسه را برای حدود ۱۰۰ دانش‌آموز ساخت. این بنا طی سال‌ها و بر اثر زلزله‌های متعدد آسیب بسیاری دیده است، اما خوشبختانه درگاه و ورودی چشمگیر آن استوار و تقریبا بی‌آسیب باقی مانده است. مقرنس‌های خارق‌العاده‌ی طاق بیرونی و چینش ظریف موزاییک‌‌ها شاهکاری در طراحی‌‌های قدیمی است. محوطه‌ی درونی مدرسه با دیوارهای سنگی یا کاشی‌های زرد و صورتی آراسته شده است.

در کنار این مکان های دیدنی و زیبا شیراز، دیدن باغ جهان‌نما، تنگِ الله اکبر، بازار نو و دروازه قرآن که احتمالا در مسیر ورود و خروج به شهر از آن می‌گذرید نیز خالی از لطف نیست.

۱۵. موزه‌ی پارس

موزه پارس از جاهای دیدنی شیراز

موزه‌ی پارس واقع در مرکز شیراز و باغ نظر، نمونه‌ی باشکوهی از معماری دوره‌ی زندیه و یکی از جاهای دیدنی شیراز است. مقبره‌ی کریم‌‌خان زند هم در همین مکان قرار دارد. گردش در باغ از لذایذ این موزه‌گردی است، اما گل‌سرسبد آن، طاق هشت‌ضلعی مرکز موزه است. عمارت که در سال ۱۳۱۰ تبدیل به موزه شد، نمایش‌دهنده‌ی ابزار و آثار هنری دوره‌ی زندیه همچون سلاح، گچ‌کاری‌های رنگارنگ، نقاشی‌های آبرنگ و چند قرآن خطی قدیمی است. تنها تماشای سقف شگفت‌انگیز ورودی موزه کافیست تا بازدید از موزه را در برنامه‌‌ی خود قرار دهید.

۱۶. موزه‌ی هفت‌تنان

مکان های دیدنی و زیبا شیراز |موزه هفت تنان از جاهای دیدنی شیراز

این موزه‌ی سنگی که توجه چندانی به آن نمی‌شود، در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد. در این موزه انواع توده‌ها و برش‌های سنگی و سنگ‌کندهای مربوط به دوره‌های تاریخی پارسی نگهداری می‌شود. آثار خوش‌نویسی حک‌شده روی سنگ که شامل کتیبه‌هایی به خط کوفی و نستعلیق است از آثار بسیار باشکوه این مجموعه هستند. نام موزه برگرفته از هفت سنگ قبر موجود در موزه است که گویا متعلق به هفت درویش شیرازی است.

۱۷. موزه‌ی هنر مشکین‌فام

موزه مشکین فام از جاهای دیدنی شیراز

این عمارت قجری که در گذشته متعلق به فروغ‌الملک قوام بوده است، یکی از مکان های دیدنی و زیبا شیراز است که امروزه به یک گالری هنری تبدیل شده است. این موزه که فاصله‌ی زیادی با شاه چراغ ندارد، نمایش‌دهنده‌ی آثار هنرمندان معاصر شیرازی، خوش‌نویسی و سنگ‌کندهای گوناگون است. ترکیب هنر والا و معماری و همچنین تاریخ و مدرنیته از امتیازات ویژه‌ی این گالری به‌یادماندنی است.

۱۸. موزه‌ی پرسپولیس

موزه پرسپولیس از جاهای دیدنی شیراز |مکان های دیدنی و زیبا شیراز

این موزه که در پرسپولیس واقع شده است، دربر دارنده‌ی آثار به‌جامانده از دوران هخامنشیان در ۲۵۰۰ سال پیش است. این موزه برای جذاب‌تر شدن گشت‌وگذارتان در تخت جمشید، ابزارهای دست‌ساز کشف‌شده از حفاری‌های باستان‌شناسان را به نمایش می‌گذارد که شامل سلاح، لوح‌های سفالی، ظروف چای‌خوری و مجسمه‌های گوناگون است. بد نیست بدانید که ساختمان موزه متعلق به یکی از بناهای به‌جامانده از دوران هخامنشیان است. بااین‌حال عدم عرضه‌‌ی آثار زیبا و چشم‌نواز با موضوع کورش کبیر شدیدا در این موزه به چشم می‌آید.

۱۹. موزه‌ی نظامی عفیف آباد

مکان های دیدنی و زیبا شیراز |موزه عفیف آباد از جاهای دیدنی شیراز

مجموعه‌ی عفیف آباد دارای باغی بزرگ با منظره‌های بی‌نظیر پارسی در دامان درختان نارنج، نخل و بوته‌های گل است و ازجمله جاهای دیدنی شیراز به‌شمار می‌رود. کاخ اصلی در مرکز باغ‌موزه‌ی ادوات نظامی قرار دارد که جنگ‌افزارها و امکانات نظامی ایران را از دوران صفویه تا به امروز به‌ نمایش می‌گذارد. تماشای شمشیرهای صفوی، تفنگ‌های قاجاری و تانک‌های پهلوی برای طرفداران امور نظامی گردش یک‌روزه‌ی جذابی را رقم خواهد زد. البته برای همراهانی که چندان علاقه‌ای به توپ و تانک ندارند، باغ‌ها و معماری شگفت‌انگیز عمارت به‌اندازه‌ی کافی دلپذیر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید