سفر ۱۰ روزه به جنوب ایران

سفر ۱۰ روزه به جنوب ایران(قسمت اول)

سفر ۱۰ روزه به جنوب ایران را در این مقاله با ما همراه باشید برنامه سفر، سفری ۱۰ روزه به ۳ استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان خواهیم داشت و به جزییات یک سفر طولانی می‌پردازیم.

جنوب کشور، به‌طور قطع، یکی از پرطرفدارترین مقاصد ایرانگردی در تعطیلات نوروز است. بی‌شک، صفا و صمیمیت مردمان خونگرم و مهمان‌نواز جنوب، هوای مطبوع بهاری و البته آبی بیکران خلیج فارس است که اینگونه مردم کشورمان را راهی شهرهای جنوبی می‌کند. اینجا ما برنامه سفر ۱۰ روزه به جنوب ایران را برای سفر به استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان به شما ارائه خواهیم داد.

روز اول

دزفول

موقعیت مکان‌های پیشنهادی برای بازدید

روز اول سفر ۱۰ روزه به جنوب ایران را از دزفول شروع می کنیم . برای اقامت در شهر دزفول انتخاب‌های زیادی پیش روی شما است. ما هتل روناش را پیشنهاد می‌دهیم؛ چراکه این هتل در منطقه ساحلی شهر و در نزدیکی اماکن تاریخی قرار گرفته است.

موزه مردم شناسی

سفر ۱۰ روزه به جنوب
 • متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت
 • فاصله از هتل: ۲ دقیقه پیاده‌روی

صبح روز اول را با بازدید از حمام كرناسيون آغاز می‌کنیم. این حمام که به موزه مردم‌شناسی هم شناخته می‌شود از بناهای دوره قاجاریه است که در مركز محله كرناسيون و در شمالی‌ترين بخش بافت قديم شهر قرار گرفته است.

بازار قديم دزفول

بازار دزفول-سفر ۱۰ روزه به جنوب
 • متوسط زمان بازدید: ۲ ساعت
 • فاصله از موزه: ۵ دقیقه پیاده‌روی

در بازار قديم انواع صنايع دستى از قبيل خراطى، كپو و كرتله‌بافى، گليم‌بافى و صنایع دستی دیگر دزفول عرضه می‌شود. در ميان اين بازار كاروانسراى زيبايى هم وجود دارد؛ اما قدیمی‌ترین بنایی که در این بازار وجود دارد بقعه شیخ اسماعیل قصری است که قدمت آن به قرن ششم هجری قمری می‌رسد.

حمام شاه رکن الدین

حمام رکن‌ الدین
 • متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت
 • فاصله از بازار: ۳ دقیقه

حمام شاه رکن‌الدین دزفول که از بناهای تاریخی دوره صفوی است در مرکز محله‌ای با همین نام و در میان مجموعه‌ای فرهنگی-تاریخی شامل مسجد، مدرسه علمیه و بقعه شاه رکن‌الدین، واقع شده است.

خانه تاریخی سوزنگر

خانه سوزنگری
 • متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت
 • فاصله از حمام: ۴ دقیقه

خانه سوزنگر از بناهای زيبای بافت قدیم دزفول است که در محله قديمی مياندره قرار گرفته است. این خانه در دو طبقه ساخته شده که طبقه اول شامل ايوان، اتاق‌های گوشوار و تراس زيبايی با سقف تير پوش چوبی است كه هر بيننده صاحب ذوقی را به وجد مي آورد و طبقه دوم قسمت ویژه میهمانان بوده و با آجرکاری‌های متنوع تزئین شده است.

رودخانه علی کله

علی کله
 • متوسط زمان بازدید: ۲ ساعت
 • فاصله از خانه سوزنگر: ۱۰ دقیقه پیاده‌روی

در شمال شهر دزفول، پارک ساحلی علی کله واقع شده است که از مهم‌ترین تفرج‌گاه‌های دزفول و حتی کل خوزستان به شمار می‌رود.  

روز دوم

شوش

موقعیت مکان‌های پیشنهادی برای بازدید

صبح روز دوم را باید چند کیلومتری به‌سمت جنوب غرب دزفول برانید تا به شهر تاریخی شوش برسید ـ این مسیر تنها ۳۸ دقیقه طول می‌کشد.

قلعه شوش

قلعه شوش
 • متوسط زمان بازدید: ۲ ساعت

قلعه شوش، بنایی که در دوران قاجار ساخته شده است، به قلعه اکروپل یا قلعه فرانسوی‌ها نیز شهرت دارد. این قلعه روی تپه باستانی شوش و در کنار کاخ آکروپل ساخته شده و در خیابان طالقانی شهر شوش قرار دارد.

آرامگاه دانیال نبی (ع)

دانیال نبی
 • متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت

آرامگاه دانیال نبی در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبه‌روی تپه ارگ قرار دارد. بنای این زیارتگاه شامل دو حیاط است و روی گنبد مخروطی پله‌ای قرار دارد كه نوع رایج گنبدهای منطقه است.

محوطه تاریخی چغازنبیل

چغازنبیل
 • متوسط زمان بازدید: ۲ ساعت
 • فاصله از آرامگاه: ۴۷ دقیقه با خودرو

این محوطه در سال ۱۲۵۰ پیش از میلاد و در دوران عیلامی‌ها بنا شده است و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش قرار گرفته است. هزاران خشت و آجر استفاده نشده‌ای که در این محوطه باقی مانده، گواهی بر قدمت این بنا است. 

پس از بازدید از این بنای تاریخی باید به‌سمت شهر اهواز و از آنجا راهی آبادان شوید.

روز سوم

آبادان و خرمشهر

موقعیت مکان‌های پیشنهادی برای بازدید

هتل کیوان آبادان در مرکز شهر آبادان قرار دارد. این هتل برای اقامت مسافران گزینه‌ی خوبی است چراکه در مرکز شهر قرار دارد و دسترسی شما به همه‌ی نقاط شهر از این هتل آسان است. 

کنزالمال خرمشهر

 • متوسط زمان بازدید: ۲ ساعت

کنزولمال یک مرکز خرید نسبتا بزرگ در منطقه آزاد اروند است که ۴۰۰ غرفه دارد و تنوع کالای خوبی در این مرکز وجود دارد. شهر آبادان مراکز خرید و بازارهای بسیار دارد. برای آشنایی با بهترین مکان‌ها برای خرید سوغاتی، ادویه، خرما و بسیاری دیگر می‌توانید از راهنمای آبادان کمک بگیرید.

پل کابلی 

پل کابلی
 • متوسط زمان بازدید: ۲ ساعت
 • فاصله از کنزول مال: ۱۹ دقیقه با خودرو

این پل اولین پل کابلی واقع در خشکی در جهان است که در محله کوی فرهنگیان و در کنار پل اصلی که از رودخانه بهمنشیر عبور می‌کند قرار گرفته است.

فلافل سرای اکبر برزیلی

 • فاصله از پل: ۸ دقیقه با خودرو

یکی از معروف‌ترین ساندویچی‌های آبادان که در نزدیکی هتل محل اقامت‌تان قرار دارد می‌تواند بهترین گزینه برای چشیدن طعم واقعی یک فلافل جنوبی باشد. 

روز چهارم

شادگان

تالاب شادگان

تالاب شادگان از آن دست جاذبه‌‌های استان خوزستان است که به هیچ وجه نباید از دست بدهید. در اینجا می‌توانید از طبیعت زیبا، پرواز پرندگان مهاجر و قایق‌سواری لذت ببرید.

پس از ساعتی خوش‌گذارانی در این محل خیلی سریع باید از راه هندیجان راهی بندر دیلم شوید. فاصله شادگان تا دیلم چیزی حدود ۲:۳۵ دقیقه است.

دیلم

دیلم

بندر ديلم در شمال غربی استان بوشهر نزديک مرز استان‌ خوزستان قرار دارد. این بندر در فصل بهار هوایی گرم و مرطوب دارد و بهترین مکان برای لذت بردن از ساحل زیبای خلیج فارس است. اگر اهل خرید هستید هم می توانید از بازارهای کنار ساحل و هم از خرید و گشت‌وگذار در بازار قدیمی (بازار کویتی) شهر لذت ببرید. اجناس خارجی در اين شهر با قيمتي کمتر از بازار بقيه ايران به فروش می‌رسند؛ ازاین‌رو در ايام نوروز دیلم از شلوغ‌ترين شهرهای استان بوشهر است. پیشنهاد ما برای اقامت در دیلم برپا کردن چادر در کنار ساحل است. 

روز پنجم

بوشهر

هتل ساحلی پرواز بوشهر

این هتل در خیابان ساحلی بعد از درب پایگاه هوایی و روبه‌روی پارک مرجان قرار گرفته است و شاید بهترین مکان برای اقامتی شیرین در کنار خلیج فارس باشد.

بازار قدیم بوشهر

بازار بوشهر
 • متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت

بازار قدیم بوشهر مربوط به دوره قاجار است و در بافت قدیم شهر یعنی محله دهدشتی واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید