راه های تشخیص آرتروز

تشخیص آرتروز با بررسی صدای زانو

راه های تشخیص ارتروز |تشخیص آرتروز با بررسی صدای زانو

راه های تشخیص آرتروز در مجلات علمی و پزشکی توضیح داده شده اما با این حال برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کرد . محققان دانشگاه لنکستر در انگلیس موفق به توسعه یک روش غیر تهاجمی شدند که با استفاده از صدای مفاصل زانو، آرتروز را با دقت بالا در مراحل اولیه تشخیص می‌دهد.

به گزارش ایرانیان مگ ، راه های تشخیص آرتروز روش‌های مختلفی دارد. در این روش جدید میکروفون‌های کوچکی به زانو متصل می‌شود تا صداهای با فرکانس بالای مفاصل زانو را حین نشستن، راه رفتن و ایستادن تشخیص دهد.

در مرحله بعدی این سیگنال‌ها توسط کامپیوتر تجزیه و تحلیل می‌شوند تا سلامت مفاصل زانو به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. تجزیه و تحلیل بر اساس شکل موج‌های صوتی حین حرکات زانو صورت می‌گیرد.
این راهکار اولین بار است که برای تشخیص آرتروز زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد و دقت آن بسیار بالاست. این روش بسیار ساده، ارزان، غیر تهاجمی و دقیق بوده و علاوه بر تشخیص زودهنگام بیماری، موفقیت روند درمان را نیز نشان می‌دهد.
آرتریت ( التهاب مفاصل ) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می‌شود و یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می‌شوند. شایع‌ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می‌شود.


بین مفاصل به طور طبیعی نوعی روان‌کننده وجود دارد،‌ زمانی‌که در بیماری آرتروز میزان تولید این روان کننده کاهش می‌یابد، مفاصل و غضروف‌ها به هم ساییده می‌شوند و علاوه بر ایجاد درد، باعث می‌شود بیمار در انجام فعالیت‌های عادی مانند راه رفتن و نشستن با مشکل مواجه شود.
سه عامل اضافه وزن، سن و آسیب دیدگی مفاصل، مهمترین دلایل بروز آرتروز هستند. استفاده از دارو، ورزش و در موارد حاد، عمل جراحی توصیه می‌شود.
نتایج این مطالعه در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید